Narzędzia i elektronarzędziaWarsztat

Jak wybrać odpowiedni śrubokręt do pracy?

Dziś łatwo wziąć śrubokręt za podstawowe narządzie pracy każdego majsterkowicza. Używamy ich cały czas, ale często nie zastanawiamy się, jak wybrać odpowiedni do pracy. Przy tak wielu różnych typach i rozmiarach śrub trudno jest wiedzieć, którego śrubokrętu użyć. W tym poście na blogu omówimy różne typy śrubokrętów i czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy ich wyborze. Podamy również kilka wskazówek, jak prawidłowo używać śrubokręta. Pod koniec tego postu będziesz ekspertem od śrubokrętów!

Śrubokręt krzyżowy

Różne rodzaje śrubokrętów

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej śrub, a co za tym idzie, producenci przygotowują do nich odpowiednie śrubokręty. Do ich podstawowych modeli możemy zaliczyć:

  • Śrubokręt płaski

Śrubokręt płaski posiada pojedyncze, płaskie ostrze, które wpasowuje się w szczelinę łba śruby. Rozmiar ostrza powinien pasować do szerokości szczeliny. Śrubokręty płaskie są używane najczęściej do śrub z otworami w łbach.

  • Śrubokręt krzyżakowy

Śrubokręt krzyżakowy ma ostrze w kształcie krzyża, które pasuje do łba śruby krzyżowej. Rozmiar ostrza powinien pasować do rozmiaru głowy. Śruby krzyżakowe są powszechne w wielu typach maszyn i urządzeń.

  • Śrubokręt Torx

Wkrętak Torx ma ostrze w kształcie gwiazdy, które pasuje do łba śruby Torx. Rozmiar ostrza powinien pasować do rozmiaru głowy. Śruby Torx są często używane w elektronice i innym delikatnym sprzęcie, w którym zwykła śruba lub śruba Phillips może pozbawić głowy.

Rodzaje śrubokrętów

Wybór śrubokręta a czynniki, na które należy zwrócić uwagę

Wybierając śrubokręt do pracy powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Najważniejsze z nich to:

  • Rodzaj śruby

Istnieją trzy rodzaje śrub: z łbem sześciokątnym, z łbem krzyżakowym i z łbem rowkowym. Najpopularniejszym typem śruby jest łeb sześciokątny. Łby krzyżakowe są używane do śrub, które trudno obracać, a łebki szczelinowe są używane do śrub, które łatwo się obracają.

  • Rozmiar śruby

Rozmiar śruby jest ważny, ponieważ określa rozmiar śrubokręta, którego będziesz potrzebować. Najczęstsze rozmiary to #2, #3 i #4. Jeśli nie masz pewności, jakiego rozmiaru potrzebujesz, najlepiej pomylić się po stronie większego rozmiaru.

  • Materiał śruby

Śruby są wykonane z dwóch materiałów: stali i mosiądzu. Stal jest mocniejsza i trwalsza, ale z mosiądzem łatwiej się pracuje. Jeśli nie jesteś pewien, jaki materiał wybrać, najlepiej pomylić się po stronie mosiądzu.

Śrubokręt uniwersalny

Jak używać śrubokręta

  • Wkładanie śrubokręta

Aby włożyć śrubokręt, najpierw zidentyfikuj łeb śruby (z rowkiem, krzyżakowy, Torx itp.). Następnie wyrównaj końcówkę śrubokręta z łbem śruby. Na koniec naciśnij rękojeść śrubokręta, aby wbić końcówkę w łeb śruby.

  • Obracanie śrubokrętem

Po włożeniu śrubokręta do łba śruby obróć nadgarstek, aby poruszał się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby dokręcić lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, aby poluzować. Kontynuuj obracanie, aż osiągniesz pożądany rezultat.

  • Wyjmowanie śrubokręta

Aby wyjąć śrubokręt ze śruby, po prostu odwróć proces opisany we wcześniejszym akapicie. Najpierw odkręć zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara (w zależności od tego, w którym kierunku skręciłeś) wyrównaj końcówkę śrubokręta z łbem śruby i dociśnij ją, aby wyjąć ją z łba śruby. Na koniec wyjmij śrubokręt ze śruby.

Używanie śrubokręta

Przechowywanie śrubokrętów

Ważne jest, aby przechowywać wkrętaki i śrubokręty w bezpiecznym miejscu, gdzie nie ulegną uszkodzeniu lub zgubieniu. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest trzymanie ich w skrzynce narzędziowej lub szufladzie, gdzie będą chronione przed żywiołami i innymi narzędziami. Innym sposobem przechowywania śrubokrętów jest powieszenie ich na ścianie za pomocą haczyków lub umieszczenie w szufladkach z narzędziami. Dzięki temu będą one zorganizowane i łatwo dostępne.

Czyszczenie śrubokrętów

Ważne jest regularne czyszczenie śrubokrętów, aby zapobiec rdzewieniu i gromadzeniu się brudu i brudu. Aby wyczyścić śrubokręt, po prostu przetrzyj go szmatką zwilżoną wodą z mydłem. W przypadku uporczywego brudu i brudu użyj szczoteczki do zębów lub innej małej szczoteczki, aby wyszorować dotknięte obszary. Opłucz śrubokręt czystą wodą i osusz go przed schowaniem.

Podstawowy śrubokręt

Ostrzenie śrubokrętów

Z biegiem czasu końcówki śrubokrętów mogą się stępić podczas użytkowania. Kiedy tak się dzieje, może to utrudnić prawidłowe wkręcanie śrub w materiały. Aby naostrzyć końcówkę śrubokręta, użyj pilnika lub kamienia do ostrzenia, aby usunąć wszelkie zadziory lub nacięcia na końcówce. Pamiętaj, aby ostrzyć tylko końcówkę śrubokręta; unikaj ostrzenia wału, ponieważ może to spowodować, że narzędzie będzie niewygodne lub niebezpieczne w użyciu.

Wybór śrubokręta

Jaki śrubokręt wybrać do pracy?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów śrubokrętów i może być trudno zdecydować, który z nich wybrać do danego zadania. W tym poście na blogu przyjrzeliśmy się trzem różnym typom wkrętaków — płaskich, krzyżowych i Torx — i rozważyliśmy, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego narzędzia do pracy.

Wybór narzędzi i śrubokrętów

Wybierając śrubokręt, należy wziąć pod uwagę rodzaj śruby, z którą pracujesz, a także jej rozmiar i materiał. Musisz także pomyśleć o tym, jak będziesz posługiwał się śrubokrętem – czy musisz włożyć go w ciasną przestrzeń, czy obrócić w określonym kierunku.

Po rozważeniu wszystkich tych czynników powinieneś być w stanie wybrać odpowiedni wkrętak do pracy. Jeśli nadal nie masz pewności, istnieje wiele zasobów internetowych i przewodników, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.