Narzędzia i elektronarzędzia

Wiertarko wkrętarka – jak wybrać dobrą wkrętarkę?

Na rynku dostępnych jest dziś wiele modeli wiertarek, różniących się parametrami technicznymi, możliwościami i zastosowaniem. Zakup wiertarko wkrętarki często może przyprawić Cię o zawrót głowy, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ten wpis na blogu, w którym pomożemy Ci zapoznać się z najpopularniejszymi wkrętarkami, a także z różnymi rodzajami wierteł. Przeczytaj nasz artykuł i wybierz wiertarko wkrętarkę właściwą dla Twoich potrzeb.

Wiertarko-wkrętarka

Rodzaje wiertarek i ich zastosowanie

Wiertarka to automatyczne narzędzie, które łączy w sobie wiertło z urządzeniem napędzającym, aby tworzyć otwory i przykręcać śruby. Wiertarki mają dwa tryby pracy: tryb wiercenia i tryb wkręcania. W trybie wiercenia wiertarka działa jak zwykła wiertarka do wykonywania otworów, natomiast w trybie wkręcania wykorzystuje swój moment obrotowy do wkręcania wkrętów w materiały takie jak drewno lub płyta gipsowo-kartonowa.

Rodzaje wiertarek

Wiertarki akumulatorowe

Wiertarka akumulatorowa to wiertarka elektryczna, która wykorzystuje do pracy prąd z akumulatora, przez co nie musi być stale podłączona do źródła zasilania. Wiertarki akumulatorowe są przenośne w odróżnieniu od wiertarek przewodowych i mogą być używane w miejscach, w których nie ma gniazdka, np. w środku pokoju lub na podwórku. Wiertarki akumulatorowe występują w różnych napięciach, które określają moc wiertarki. Najczęściej spotykane napięcia to 12 V, 18 V i 20 V.

Wkrętarka akumulatorowa

Wkrętarki udarowe

Wkrętarka udarowa to narzędzie, które wbija śruby i inne elementy złączne w materiały, wykorzystując siłę uderzenia, a nie moment obrotowy, jak w przypadku wiertarki. Wkrętarki udarowe mają większą moc niż wiertarki i mogą być używane do wbijania wkrętów w twardsze materiały, takie jak beton lub cegła.

Wiertarka udarowa

Wiertła i bity

Wiertła to narzędzia tnące, które wykonują rzeczywiste wiercenie. Są one dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, a każdy rodzaj wiertła jest przeznaczony do określonego celu. Na przykład, wiertła skręcane są najczęstszym rodzajem bitów i są używane do wiercenia otworów w drewnie i metalu. Wiertła w formie stopniowe są używane do wiercenia dużych otworów, a otwornice są używane do wycinania okręgów w drewnie lub metalu.

Wiertła i bity

Prasy wiertnicze

Prasa wiertnicza to stacjonarne narzędzie, które utrzymuje wiertło w miejscu, dzięki czemu można wykonywać bardzo precyzyjne otwory w materiałach takich jak drewno lub metal. Prasy wiertnicze mogą być modelami stojącymi na podłodze lub stołowymi; są one również dostępne w różnych rozmiarach w zależności od wielkości projektów, nad którymi będziesz pracować.

Prasy wiertnicze

Jak wybrać odpowiednią wiertarkę?

Czy pracujesz nad projektem budowlanym? W takim razie potrzebujesz mocnej wiertarki, która poradzi sobie z dużymi otworami i twardymi materiałami. Jeśli pracujesz nad mniejszym projektem renowacji domu, możesz pozwolić sobie na mniej wydajną wiertarkę.

Jakie bity do wkrętarki? Wybór wiertła do materiału

W jakim materiale wiercisz? Miękkie materiały, takie jak drewno czy płyta gipsowo-kartonowa, będą znacznie łatwiejsze do wiercenia niż twarde materiały, takie jak beton czy kamień. Musisz wybrać wiertło odpowiednie do materiału, w którym wiercisz.

Wiertło do wkrętarki

Rozmiar otworu, który musisz wywiercić

Jak duże otwory musisz wywiercić? Jeśli potrzebujesz wykonać tylko małe otwory, to wiertarka akumulatorowa powinna być dobrym wyborem. W przypadku potrzeby wykonania większych otworów będziesz potrzebował bardziej wydajnej wiertarki lub prasy wiertniczej.

Moc wiertarki

Jakiej mocy wiertarki potrzebujesz? Akumulatorowe wiertarki są świetne do małych projektów wokół domu, ale mogą nie mieć wystarczającej mocy do większych projektów. Wkrętarki i wiertarki udarowe mają większą moc, ale są też zwykle o wiele droższe.

Funkcje wiertarek

Jakich funkcji potrzebujesz w swojej wiertarce? Niektóre wiertarki mają wbudowaną latarkę lub prowadnicę laserową, co może być pomocne przy wierceniu w ciemnych miejscach lub przy próbach wykonania precyzyjnych otworów. Inne wiertarki są dostarczane z dodatkowymi zestawami baterii, więc możesz kontynuować pracę nawet wtedy, gdy pierwsza bateria się wyczerpie.

Jaka wiertarko wkrętarka do domu i firmy budowlanej?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli wiertarek i trudnym zadaniem jest wybór odpowiednio jej rodzaju do danego projektu. W naszym artykule na blogu przeszliśmy przez kilka różnych typów wiertarek, aby pomóc Ci wybrać odpowiednie urządzenie do Twoich potrzeb.

Jak wybrać dobrą wkrętarkę

Wybierając wiertarkę do domu lub firmy, należy wziąć pod uwagę projekt, nad którym pracujesz, materiał, w którym wiercisz, rozmiar otworów, które musisz wywiercić i moc, której potrzebujesz. Przy tak wielu czynnikach do rozważenia, ważne jest, aby przeanalizować je jeszcze przed dokonaniem zakupu.

Mamy nadzieję, że ten wpis na blogu pomógł Ci w znalezieniu idealnej wiertarki do Twoich potrzeb.